Dodatkowe opłaty za „nadużywanie” Roamingu. Ucierpią kierowcy i przewoźnicy. Ile wyniosą?
Play, Orange oraz Plus poinformowały, że będą naliczać dodatkowe opłaty dla osób przebywających częściej za granicą niż w Polsce.
W czerwcu tego roku Unia Europejska wymogła na naszych operatorach by znieśli oni opłaty w usługach roamingowych. Ideą wprowadzenia tych zmian było ułatwienie komunikacji dla osób, które podróżują za granicę. Wg. Wprowadzonych zmian ceny w roamingu wyglądają jak ceny krajowe. Jeśli więc kogoś oferta zakładała połączenia, SMS-y i internet bez limitu to za granicą również one obowiązują.
Operatorzy deklarują, że na przykład jeśli chodzi o okres wakacyjny to transmisja danych za granica wzrosła 20-krotnie. Ich zdaniem darmowy roaming używany jest niezgodnie z zasadami, które przyświecały wprowadzeniu zmian. Operatorzy mają tu na myśli osoby, które więcej czasu spędzają za granicą niż w Polsce: np. osoby mieszkające przy granicy lub pracujące za granicą, studentów na wymianach czy kierowców zawodowych. Każde odstępstwa od zakładanej normy są kosztowne dla operatorów, dla których nie jest darmowe to, co jest darmowe dla Nas. Muszą oni płacić za te usługi, po cenach hurtowych.
- Połączenie głosowe: 3,2 eurocenta/min
- SMS: 1 eurocent/min
- Internet: 7,5 Euro/1GB (opłata obniżana do 2,5 euro w 2022 roku).
Z obawy przed taką sytuacją czyt. zbyt dużymi kosztami związanymi z nadużywaniem roamingu już od samego początku operatorzy wprowadzili zasady Fair Usage Policy (polityka uczciwego korzystania). Zasady te mają odstraszyć od używania przez większość czasu za granicą polskiego numeru. W drugiej połowie listopada praktycznie wszyscy operatorzy zadeklarowali, że od tej pory będą kontrolować klientów czy zasady są przestrzegane: jeśli abonent ciągu ostatnich czterech miesięcy dłużej korzystał z usług operatora za granicą niż w Polsce to zostaną nałożone na niego zgodnie z regulaminem dodatkowe opłaty. Tacy klienci zostaną powiadomieni o tym SMS-em.
Dodatkowe opłaty w Play, Orange i Plus będą wyglądały następująco:
- Wykonane połączenie głosowe: 16gr/min
- Odebrane połączenie głosowe: 5gr/min
- SMS: 5gr/min
- MMS: 4gr/min
- Internet: 4gr/1MB
Czytając uzasadnienia operatorów istnieją duże obawy, że zmiany te odbiją się bardzo mocno na polskich kierowcach zawodowych oraz firmach transportowych.
Źródła:
Foto: Wikimedia Commons, Pixabay.com
Coyot
1 grudnia 2017 @ 11:31
To trzeba przejsc do T-mobile . Albo karta Layca mobile i niech myślą z kas brać nowych klientów.
Sioferr
2 grudnia 2017 @ 08:00
4gr za 1mb to i tak fajnie
Przemo
18 grudnia 2017 @ 23:44
Ja nie rozumiem że jeszcze uoik nie wziął się jeszcze za te Polska zmowe cenowa i ilosciowa jesli chodzi o internet. U operatorow zagr. sa rozne ilosci transferow, a u Polskich rowno po 3GB. W NL u mednego z operatorow za 35€ transfer w calej Unii Europejskiej strefa 1 bez limitu ograniczen …
Wiec niech skacza dalej a chytrosc sama ich zeżre …. 😂 😂 😂