Sąd Finansowy Badenia-Wirtembergia: można stosować MiLoG wobec zagranicznych firm transportowych i ich pracowników.
Pod koniec lutego informowaliśmy o tym, że Sąd Finansowy Berlin-Brandenburgia postanowił, że ze względu na wciąż panujące wątpliwości prawne, kontrole MiLoG dla transportu międzynarodowego zostają wstrzymane: „Wyrok Sądu niemieckiego: kontrola MiLoG dla transportu zagranicznego została zakazana!”. Całkiem możliwe, że w niedługim czasie ulegnie to zmianie. W zeszłym tygodniu Generalna Dyrekcja Celna poinformowała, że 22 sierpnia Sąd Finansowy Badenia-Wirtembergia zdecydował, że niemiecka płaca minimalna (MiLoG) ma również zastosowanie do zagranicznych firm transportowych i kierowców tylko tymczasowo zatrudnionych w Niemczech (numer sprawy: 11 K 544/16 i 11 K 2644/16).
Chodzi o dwa podobne przypadki zagranicznych firm transportowe odwołały się od decyzji Głównego Urzędu Celnego w Stuttgarcie. Urząd zażądał dokumentów potwierdzających wypłatę minimalnego wynagrodzenia za zatrudnienie w Niemczech. Według rzeczniczki Generalnej Dyrekcji Celnej w Bonn, nie chodziło o wyjazdy tranzytowe.
Obie spółki wniosły skargę do Sądu Finansowego Badenia-Wirtembergia. Próbowali dowieść, że stosowanie MiLoG nie było zgodne z prawem europejskim. W uzasadnieniu wyroku Sąd szczegółowo przeanalizował i przedstawił europejskie prawo oraz ostatecznie potwierdził legalność minimalnej kontroli płac przez administrację celną w sektorze transportu międzynarodowego. Ta poprawka została zatwierdzona.
Źródło: Generalzolldirektion